ШУЛЬГІН МИКОЛА ПАВЛОВИЧ
Видатний Український діяч.
Перший міністр будівництва і експлуатації автомобільних шляхів України.
Побудував близько 70 000 км нових доріг.
Засновник повного циклу виробництва автомобільних доріг.
ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ
Народився 19 грудня 1915 року у багатодітній родині в місті Санкт-Петербург, а у 1917 році разом з родиною переїхав до міста Юзівка (нинішній Донецьк). Після закінчення Сталінського будівельного технікуму стрімко підіймався по кар’єрній драбині. У 1931-1934 роках почав працювати — спочатку землекопом, потім арматурником, десятником, техніком та старшим техніком будівельних управлінь на Донбасі та Запоріжжі.
У 1934 році став старшим виконробом будівництва Івановської машинно-тракторної станції у Саратівській області РРФСР. А після цього з 1934 по 1940 роки працював на посадах: конструктора, старшого конструктора науково-дослідного сектору і проектного бюро Індустріального інституту, керівником групи з проектування і реконструкції шахт проектної контори тресту «Донбасвугілля», заступником начальника будівельного відділу проектної контори «Донвуглепроект».
В ці роки без відриву від виробництва закінчив три курси факультету гірничої справи Сталінського гірничого інституту, потім вчився на факультеті промислового і цивільного будівництва Московського інституту інженерів комунального будівництва. А вже у 1939 році закінчив Московський інститут інженерів комунального будівництва.
ВІЙСЬКОВИЙ ЧАС
З 1940 до 1943 року - учасник Другої світової війни, протягом якої перебував у військовому званні старшини. У лавах Червоної армії виконував обов’язки писара, старшого розвідника-спостерігача батареї управління, начальника обчислювальної команди штабу 100-ї гаубичної артилерійської Севської бригади на Північно-Західному, Центральному, Білоруському та 1-му Білоруському фронтах.
СТАНОВЛЕННЯ
У 1943 році вступив до ВКП(б) і у 1945 році був призначений головним інженером проектної контори «Облкомунпроект» Сталінської області. А з 1950 по 1953 роки — заступник голови виконавчого комітету Сталінської міської ради депутатів трудящих. У 1953 році обійняв посаду 1-го заступника голови виконавчого комітету Сталінської міської ради депутатів трудящих Сталінської області, а через 6 років, у 1959 році, отримав підвищення до 2-го секретаря Сталінського міського комітету КПУ Сталінської області. Ще через рік, у 1960 році — стає заступником голови виконавчого комітету Сталінської обласної ради депутатів трудящих.
У 1960-1968 роках — 1-й секретар Донецького міського комітету КПУ. За ці роки Шульгін М.П. активно організовував роботи з благоустрою міста. Його ідеєю та практичною реалізацією було створення «Донецькпроекта» - науково-дослідного інституту, зосередженого на системному плануванні забудови міста.
ДОСЯГНЕННЯ
Після створення Міністерства будівництва та експлуатації автомобільних шляхів у листопаді 1968 року і до 29 квітня 1987 року обіймав посаду Міністра будівництва і експлуатації автомобільних шляхів УРСР. І за часи роботи Міністром було проведено капітальне покращення інфраструктури України, а саме:
- Сформовано основну опорну мережу автомобільних доріг України;
- Реконструйовано магістральні дороги та перебудовано дерев’яні мости;
- Побудовано під’їзди до районних центрів, залізничних станцій, колгоспів та радгоспів;
- Розвинено галузь машинобудування та індустрії дорожньо-будівельних матеріалів, конструкцій і виробів;
- Створено ряд об’єктів соціальної інфраструктури для робітників-дорожників.
Загалом за період діяльності Шульгіна М.П. було введено в експлуатацію 68 138 км НОВИХ доріг.
Також Микола Павлович приділяв велику увагу розвитку саме дорожньої науки. Завдяки його ініціативі розпочалася підготовча робота щодо створення окремого дорожнього науково-дослідного інституту, у той час як його діяльність виконувалась у складі комплексного автомобільно-дорожнього науково-дослідного інституту — ДержавтошляхНДІ. В результаті в 1970 році було створено Державний інститут дорожніх досліджень (ДержшляхНДІ) Міністерства дорожнього будівництва СРСР, який сьогодні називається ДП "ДерждорНДІ" і носить ім’я Шульгіна М.П.
НАГОРОДИ
Шульгін М.П. був нагороджений:
- Орденом «Червоної Зірки»;
- Орденом «Великої Вітчизняної війни» 1-го та 2-го ступеню;
- Орденом «Трудового Червоного Прапора».
- Медаллю «60 років Збройних Сил СРСР»;
- Медаллю «У пам'ять 1500-річчя Києва»;
- Медаллю «Ветеран праці»;
- Медаллю «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні́ 1941—1945 рр.».
Йому також було присвоєно звання Лауреата Державної премії УРСР в галузі науки і техніки за створення та впровадження спеціальних машин термопрофілювальників для відновлення асфальтобетонних покриттів.
Микола Павлович Шульгін пішов з життя 9 жовтня 1995 року.
Суміжні матеріали
- ШУЛЬГІН МИКОЛА ПАВЛОВИЧ
- КОВАЛЬ ПЕТРО МИКОЛАЙОВИЧ
- РАДОВСЬКИЙ БОРИС САМОЙЛОВИЧ
- РИБАЛЬЧЕНКО АНАТОЛІЙ АНДРІЙОВИЧ
- ЄГОРОВ СЕРГІЙ ВІКТОРОВИЧ
- ВИРОЖЕМСЬКИЙ ВАЛЕРІЙ КОСТЯНТИНОВИЧ
- ВОЛОДЬКО ВАСИЛЬ ПАВЛОВИЧ
- НАГАЙЧУК ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ
- КУЧМА МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
- ШТІЛЬМАН ЄФИМ ЙОСИПОВИЧ
- САСЬКО МИКОЛА ФЕДОРОВИЧ
- МІЩЕНКО МИХАЙЛО ЛЕОНІДОВИЧ
- ЧОБОРОВСЬКА ІРИНА СТЕПАНІВНА
- ЛИТВИНЕНКО АНАТОЛІЙ СЕМЕНОВИЧ
- КИРИЧЕНКО ЛЮБОВ ФЕДОРІВНА
- ПАВЛЕНКО ВАЛЕРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
- ДУХОВНИЙ ІСАК ЗЕЛИКОВИЧ
- ЗАБИШНИЙ ОЛЕКСАНДР СТЕПАНОВИЧ
- ТАРАСЕНКО ЛЕОНІД ПЕТРОВИЧ
- МАРТИНЕНКО ЛЕОНІД СЕРГІЙОВИЧ
- МАКАРЧУК ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ
- КОВАЛЬОВ ПЕТРО МИКОЛАЙОВИЧ